Biberiye Çayının Faydaları

Mor çiçekleri ile oldukça şirin görünen biberiye bitkisi, ballıbabagiller ailesine ait olan, daha çok Akdeniz çevresinde yetişen bir bitki olma özelliği taşıyor.

Bu şifalı bitkiden elde edilen biberiye çayı ise sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor. Sindirim sistemi sağlığını gözeten biberiye çayı, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, baş ağrılarımızı dindiriyor, beyin sağlığımızı gözeterek, hafızamızı kuvvetlendiriyor.

Biberiye çayının faydaları başlıklı bu yazımızda bu mucizevi bitki çayının yararlarının yanı sıra biberiye çayı nasıl hazırlanır? sorusunu da yanıtlamak, biberiye çayının yan etkilerine değinerek, yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

İşte, biberiye çayının faydalarına dair bilmeniz gerekenler:

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Güçlü bir iltihap sökücü olan, doğal bir antioksidan görevi görerek, bağışıklık sistemimizi güçlendiren biberiye çayı, bu özelliği sayesinde serbest radikallerle savaşarak, serbest radikallerin vücut hücrelerimize zarar vermesinin önüne geçiyor. Hastalıklara yakalanma riskimizi düşürerek, soğuk algınlığından tutun da kansere kadar pek çok hastalığa karşı bizleri koruyor.

Günde 1-2 bardak biberiye çayı tüketimi kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve nezleye yakalanma riskimizi düşürüyor.

  • Baş ağrılarını dindiriyor

Doğal bir ağrı kesici olan biberiye çayının faydaları arasında baş ağrılarını dindirmesi debulunuyor. Migren ağrılarına bile iyi gelen bu çayla baş ağrılarınızı dindirebileceğiniz gibi biberiye yağı ve az bir miktar zeytinyağını karıştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye parmaklarınızla bu yağı sürebilir ve masaj yapabilirsiniz.

  • Beyin sağlığımızı gözetiyor

Hafızamızı güçlendiren ve işimize daha iyi bir şekilde odaklanmamıza yardımcı olan biberiye çayı, beyin hücrelerinin erken yaşlanmasının ve ölmesinin önüne geçiyor.

Böylelikle Alzheimer başta olmak üzere beyin sağlığını yakından ilgilendiren hastalıklara yakalanma olasılığımızı en aza indirgiyor.

Daha keskin bir hafızaya sahip olmak, unutkanlık sorununuz ile mücadele edebilmek adına günde 1-2 bardak biberiye çayı tüketebilirsiniz.

  • Strese iyi geliyor

Rahatlatıcı bitki çayları arasında bulunan biberiye çayının yararları arasında vücudumuzdaki gerginliği alması, strese iyi gelmesi ve kendimizi rahatlamış hissetmemizi sağlaması da bulunuyor.

Kas gevşetici özelliği sayesinde kaslarımızdaki gerginliği alan biberiye çayı, aynı zamanda ruhsal açıdan da daha pozitif ve ılımlı hissetmemizi sağlıyor.

Yoğun ve yorgun geçen bir iş gününün ardından bir bardak biberiye çayı içerek, tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz gibi biberiye yağı ile vücudunuza masaj yapabilir, genel bir rahatlama elde edebilirsiniz.

  • Diyabeti önlüyor

Pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan biberiye çayı, kandaki glikoz yani şeker oranını düşürerek, dengeliyor.

Bu sayede kişinin tip2 ve tip1 diyabete yakalanmasını ciddi oranda önlüyor. Yüksek kan şekerinin yanı sıra kolesterol seviyelerini de düşüren biberiye çayı, kolesterol yüksekliğinin neden olabileceği kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç vb. rahatsızlıklardan da sizleri koruyor.

  • Kan dolaşımını hızlandırıyor

Kan dolaşımını hızlandıran biberiye çayı, dolaşım sorunlarına bağlı olarak karşılaşabileceğiniz birtakım sağlık sorunlarıyla sizleri yüzleşmekten kurtarıyor.

  • Solunum yolu rahatsızlıklarını gideriyor

Anti bakteriyel özelliği sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen biberiye çayı, soğuk algınlığı, grip, nezle vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarını doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Biberiye çayını hazırlamak için öncelikle bir su bardağı steril suyu bir cezvede kaynatın. Ardından kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı biberiye bitkisinden ilave edin. Çayı 5 dakikalığına demlenmeye ve ılımaya bırakın.

Çayınızı tatlandırmak için çayınıza az bir miktar limon ya da bal ilave edebilirsiniz.

Biberiye çayını günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

UYARI:

Depresyon ve anksiyete başta olmak üzere ruhsal sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte biberiye çayı tüketimi birtakım yan etkiler doğurabilir. Epilepsi hastalarının ve mide ülseri, kolik vb. mide şikayetleri bulunanların da bu çayı tüketmekten kaçınmaları gerekir. Kalp, tansiyon ilaçları alıyorsanız, bu çayı tüketmemelisiniz.

Depresyon, anksiyete ilaçları kullanıyorsanız, biberiye çayı tüketiminde aşırıya kaçmamalı, günde yalnızca bir bardak biberiye çay tüketmelisiniz.

Biberiye Çayının Yan Etkileri:

Aşırı tüketim, birtakım yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir. Mide bulantısı ve kusma, hamileliğin düşük ile sonuçlanması, aşırı tüketimin olası yan etkileridir.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Biberiye Çayının Faydaları için yorumda bulun

    Biberiye Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Biberiye Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.