Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir?

Gaz ve şişkinlik hayatınızı zehir edebilen, yaşam kalitesini düşüren ve gün boyu kendinizi rahatsız hissetmenize yol açan bir bozukluktur. Karın ağrısına yol açan gaz ve şişkinliğin meydana gelmesine sebep olan birçok etken var. Hal böyle olunca, bu rahatsızlığın giderilmesi için başvurabileceğiniz tedavi yöntemleri de farklı farklıdır. Doktora gitmeden, evinizdeki bitkileri kullanarak etkili bir karışım oluşturduğunuz takdirde siz de gaz ve şişkinliği pekala giderebilirsiniz.

Nane çayı gayet ideal

Sürekli çalkanan, guruldayan ve bulantı yaşayan mideler için nane muhteşem bir tedavi yoludur. Gaz ağrılarını dindirmenize de imkân tanıyan naneyi çay şeklinde tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Bünyesinde barındırdığı özel yağ ve mentol sayesinde sindirim sisteminin kasılmasını engelleyen nane çayı sinirleri de yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra bir bardak nane çayı içmek midenizde kopan fırtınaları dindirmenize yardımcı olur.

Bir poşet nane çayını bir bardak kaynar suya koyun ve iyice demini almasını bekleyin. Daha sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Gazı tutmamaya çalışın

Tuvalete gidip uzun bir süre çaresizce beklemek zorunda kalsanız dahi içinizdeki gazı dışarı atmaya çalışın. Eğer kendinizi rahat hissedemeyeceğiniz ortamlardaysanız (işyeri, misafirlik gibi) bir an önce evinize dönüp kendinizi tuvalete atın.

Zenfecil de işe yarayabilir

Mide bulantısından tutun, mide gribi ve sindirim sistemi bozukluklarına kadar karınla alakalı birçok rahatsızlığa iyi gelen zencefil gaz ve şişkinliğe de çok faydalıdır.

Aşağıdaki malzemeleri hazır ettikten sonra siz de zencefil yardımıyla şişkinliğinizi geçirebilirsiniz.

  • Bir adet taze zencefil kökü
  • Rende
  • Çay şeklinde tüketeceğiniz bir bardak kaynar su
  • Limon ve bal (İsteğe bağlı)

Zencefili rende yardımıyla ince parçalara böldükten sonra büyük bir kabın içine koyun. Tadını güzelleştirmek için bal ve limonu da ekleyin, ardından kaynar suyu zencefil parçacıklarının üzerine boca edin. Daha sonra demini alması için 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Yediğiniz herhangi bir öğünün ardından bu karışımı içmeniz, sindirim sisteminin çok daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Dilerseniz bu karışımı hazırlamakla hiç uğraşmayıp, zencefil parçalarını doğrudan çiğneyip yutmayı da tercih edebilirsiniz. Hangisi işinize daha çok geliyorsa.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.