Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Nane çayı, sıcak suda demlenmiş nane bitkisinin yapraklarından yapılan popüler bir içecektir. İnsanlar nane bitkisini yüzyıllardır gıda ve tıpta kullanıyorlar, ancak nane bitkisinin kendisi aslında o kadar eski değil. İlk olarak 18. yüzyılda İngiltere’de nane ve su nanesinin bir melezi olarak yetiştirildi. Kalori ve kafein içermeyen nane çayı, aperatif, sindirime yardımcı ve keskin, serinletici bir tat olarak özellikleri nedeniyle dünya çapında değer görmektedir.

Nane Çayı Ne İşe Yarar?

Nane çayı lezzetli, ferahlatıcı bir içecek olmasının yanı sıra bazı sağlık yararları ile birlikte gelir.

Sindirim Rahatsızlığından Kurtulma

Mide rahatsızlıkları için nane çayı muhtemelen en iyi bilinen tıbbi kullanımıdır. Araştırmalar, nane yapraklarının içerdiği nane yağının, bağırsakları kaplayan kaslardaki spazmları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Araştırmalar, nane yağı da dahil olmak üzere bitkisel ilaçların mide rahatsızlıklarının tedavisinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Daha Taze Nefes

Diş macunu ve nefes tazeleyicilerin nane tadı olmasının bir nedeni var. Nane güçlü bir nefes tazeleyicidir ve araştırmalar, ağzı nane ile durulamanın ağız kokusu (kötü nefes) izlerini gidermede çok etkili olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni nanenin antibakteriyel olması ve ağız kokusuna neden olan mikropları öldürmesidir. Nane çayı, nane yağı kadar güçlü değildir, ancak yine de her fincanda nanenin ağız ferahlatıcı etkisinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kalorisiz, nemlendirici bir içecek olan nane çayı kilo vermek için her zaman iyi bir seçimdir. Ama sadece nane kokusunun geçici olarak açlığı giderebileceğini biliyor muydunuz? Nanenin iştahı kontrol etmedeki rolü, bir kocakarı masalından çok daha fazlası, bilim tarafından onaylandı. Yapılan bir araştırma, günde birkaç kez nane teneffüs eden insanların daha az kalori tükettiğini ve genel olarak daha az açlık bildirdiğini buldu. Akşam yemeğinden önce bir şeyler atıştırmayı düşünüyorsanız, bunun yerine büyük bir fincan nane çayının sizi sakinleştirmeye yardımcı olup olamayacağına bakın.

Nane Çayı

Mide Bulantısını Önleyin

Bir fincan nane çayı da mide bulantısını biraz rahatlatabilir. Bir çalışma, nane kokusunun sezaryen sonrası kadınlarda ameliyat sonrası mide bulantısını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Başka bir çalışma, nane özü damlatılmış içme suyu ile kemoterapi sonrası hastalarda bulantı ve kusmada azalma arasında bir bağlantı buldu.

Soğuk Algınlığından Kurtulmayı Sağlamak

Nane içindeki aktif bileşen olan mentol, bir dekonjestan görevi görür ve solunum yollarınızı açmaya ve mukusu gevşetmeye yardımcı olur. Sinüs ağrısı ve burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bu harika bir haber olabilir. Ayrıca, tıkalı olduğunuzda sadece sıcak, buharlı bir içecek yudumlamak, mukusu gevşetmeye ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Hastalıktan Korunmanıza Yardımcı Olabilir

Nane yaprakları, sistemini destekleyen flavenoidler, vitaminler ve mineraller içerir. Nane bir antioksidandır, yani vücutta iltihaplanmaya neden olan ve çeşitli hastalıklara yol açan zararlı serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Çoğu araştırma saf nane yağına dayanmaktadır, ancak nane bitkisinin yaprakları yağı içerir, bu yüzden içmeye değer.

Zihinsel Netliği Artırmaya Yardımcı Olabilir

Nane taze, enerji verici bir tattır. Öyle ki kokusunun, örneğin bir test sırasında, uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırdığı düşünülüyor. Nane kokusunu teneffüs etmenin hafızayı ve hatırlamayı iyileştirdiği bile gösterildi – bu nedenle bir sonraki önemli Zoom toplantınızdan önce biraz nane çayı demlemek akıllıca olabilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.