Nanenin Faydaları

Yaklaşık 30 farklı türü bulunan, ballıbabagiller familyasına ait olan bir bitki olan nane, yiyeceklerimizde sık sık kullandığımız bir baharat olma özelliği de taşıyor.

Yalnızca lezzetli olmakla kalmayan nane, sağlığımıza pek çok katkı sunan son derece şifalı bir bitki olarak, mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken bir bitki olarak da biliniyor.

Enfes tadı ile çay olarak tüketildiğinde solunum yolu problemlerimize oldukça iyi gelen nane; metabolizmamızı güçlendirme, ciltte bulunan sivilceleri giderme gibi faydaları ile de ön plana çıkıyor.

Nanenin faydaları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda nane ne işe yarar? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

İşte, nanenin faydalarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

 

 • Solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor

Bileşenlerinde bol miktarda mentol yer alan nane, bu özelliği sayesinde tıkalı olan sinüs yollarını açıyor.

Güçlü bir anti-inflamatuar olarak astım gibi alerji semptomlarını hafifletiyor. Kış aylarında tüketilen nane çayı, kişiyi grip ve nezle gibi solunum yolu sorunlarına yakalanmaktan kurtarıyor.

Kış aylarında günde birkaç kez nane çayı tüketerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, iltihaplara ve hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz.

 • Mide bulantısını kesiyor

Son derece keskin bir kokusu ve tadı bulunan nane, karın ağrısı, baş ağrısı ve mide ağrısına iyi geliyor. Aynı zamanda mide bulantısını da önemli ölçüde kesiyor.

Mideniz bulandığı zamanlarda birkaç bardak nane çayı tüketerek, bu durumdan kurtulabilirsiniz. Karın ve baş bölgenizdeki ağrıyı geçirmek için nane yapraklarını çiğneyip, nane çayı tüketebileceğiniz gibi naneyi ezerek macun kıvamına getirebilir ve 20 dakikalığına ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

 • Ağız ve diş sağlığını gözetiyor

Bakteri oluşumunu engelleyen nane, ağız ve dişte bakteri ve iltihap oluşumunu da önlüyor. Ağızdaki kötü bakterileri öldürmenin ve ağız hijyenine katkıda bulunmanın yanı sıra hoş kokusu sayesinde tıpkı karanfil gibi ağız kokusunu da gideriyor.

 • Sindirimi kolaylaştırıyor

Öğün öncesinde tüketilen nane, besinlerin daha kolay bir şekilde tüketilmesini sağlıyor. Ağzımızda yer alan tükürük bezleri ile etkileşime girerek, sindirimi kolaylaştırıyor.

 • Kilo vermenize olanak tanıyor

Metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan nane, kişide tokluk hissi uyandırıyor. Yani kişinin öğün aralarında şekerleme ve abur cubura yönelme hissini bastırıyor.

Bu yüzden diyetisyenler tarafından zayıflamak isteyenlere gün içerisinde 2-3 bardak şekersiz nane çayı tüketmeleri öneriliyor.

 • Enerji veriyor

Dinlendirici ve kişiyi rahatlatıcı bir yönü de bulunan nanenin en önemli faydaları arasında kişiye enerji vermesi de bulunuyor. Akşamları tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak istediğinizde bir iki bardak nane çayı tüketebilir ve kendinizi daha güçlü ve enerji dolu hissedebilirsiniz.

 • Meme başı çatlaklarını iyileştiriyor

Anti inflamatuar özellikleri sayesinde emzirme döneminde kadınların sıklıkla karşılaştıkları problemlerden biri olan meme başı çatlaklarını iyileştiren nane, emzirmenin yan etkilerini gideriyor.

Göğüs bölgesinde oluşan hasarı onararak, çatlayan ve hassaslaşan göğüslere doğal bir bakım yapıyor. Meme başı çatlaklarınıza bir miktar nane yağı sürerek, kısa sürede gözle görülür bir iyileşme elde edebilirsiniz.

 • Sivilce ve akneleri tedavi ediyor

A vitamini açısından oldukça zengin olan nane, cildimizde bulunan sivilce ve akneleri de doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Cilt gözeneklerini de derinlemesine temizleyen nane, pek çok cilt bakım ve cilt temizleme ürünün temel malzemelerinden biri olarak kullanılıyor.

Nane yapraklarını ezerek nane kıvamına getirdikten sonra macun kıvamına gelen maskeyi cildinizdeki sivilce ve aknelerin üzerine uygulayarak, sivilce ve aknelerin kötü görünümünü hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda akne ve sivilcelerdeki iltihabın kurumasını da sağlayabilir ve sivilcelerin cildinizde ya da vücudunuzda daha geniş alanlara yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

 • Radyasyona karşı koruma sağlıyor

Taze nanenin kurutulması ile elde edilen kurutulmuş nane yaprakları ile demlenen çay, cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik cihazların yaydığı radyasyona karşı koruma sağlıyor.

Bir diğer deyişle radyasyon kaynaklı kanser türlerine yakalanmaktan da sizleri koruyor.

Bu yazımızda nanenin faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştık. Nane çayı tüketme alışkanlığı kazanarak, sizler de nanenin faydalarından etkili bir şekilde yararlanabilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Nanenin Faydaları için yorumda bulun

  Nanenin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nanenin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.