Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Başta yetersiz kırmızı et tüketimi yüzünden karşılaştığımız en ciddi sağlık sorunları arasında yer alan unutkanlık, bazen de stres, yoğun çalışma temposu, depresyon gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor.

Öyle ki daha çok 40’lı yaşlardan sonra karşılaşmaya başladığımız bu sorun, ilerlediğinde tüm yaşlıların korkulu rüyalarından biri olan Alzheimer hastalığını tetikleyerek, eşimizi, aile bireylerimizi hatırlayamamamıza bile yol açabiliyor.

Son derece üzücü bir yönü bulunan Alzheimer hastalığına yakalanmamamızın ise bazı yöntemleri bulunuyor.

Unutkanlığa ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda hafızanızı güçlendirecek ve zihin sağlığınızı pekiştirecek bazı besinlere değinmek istiyoruz.

İşte, unutkanlığa iyi gelen besinler:

  • Balık

Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengin olan balık, hafızamızı güçlü kılarak, Alzheimer riskini en aza indirgiyor.

Özellikle somon, sardalya, ton balığı, palamut, hamsi gibi bol miktarda Omega 3 içeren balık çeşitlerinin haftada en az 2 sefer olacak şekilde düzenli tüketimi, unutkanlıkla savaşmanın en etkili yöntemleri arasında bulunuyor.

  • B12 açısından zengin besinler

Unutkanlığın en önemli nedenleri arasında yer alan B12 açısından fakir bir diyetle beslenme, kişinin yorgunluk, odaklanamama, halsizlik gibi birtakım semptomlar ile karşılaşmasına da neden oluyor.

Kırmızı et, süt, tavuk, balık, peynir gibi hayvansal kaynaklarda bol miktarda yer alan B12 vitamini, maalesef ki bitkisel kaynaklarda çok az miktarda yer alıyor.

Şayet vegan ya da vejeteryan beslenme şeklini benimseyenlerdenseniz, B12 vitamin eksikliği riski ile karşı karşıya olduğunuzu ve geleceğin Alzheimer adaylarından biri olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bu noktada doktora görünerek ve doktorunuzun reçete ettiği B12 vitamin takviyelerini kullanmaya başlayarak, unutkanlığa karşı önlem alabilirsiniz.

  • Polifenol içeren kırmızı meyveler

Tıpkı polifenol içeren çikolata gibi kırmızı meyveler de serbest radikallerin etkilerini yavaşlatarak, beyin hücrelerimizi koruyor ve bu hücrelerin ölmesini engelliyor. Yaban mersinini polifenol içeren meyvelere örnek olarak gösterebiliriz.

 

  • E ve D vitamini içeren gıdalar

Beyin sağlığını gözeten E ve D vitaminleri tıpkı B12 vitamini gibi unutkanlığa iyi geliyor. Tam tahıllı ekmekte, esmer pirinç ve yulafta bol miktarda bulunan E vitamini, beyin yaşlanmasını geciktiriyor.

Beynin genç kalmasını sağlayan bir diğer vitamin olan D vitamini ise daha çok süt, uskumru, yumurta sarısı, karaciğer gibi besinlerde bulunuyor.

  • Kırmızı et

Sığır, koyun ve keçi eti gibi kırmızı et çeşitleri, bol miktarda protein içererek, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra beyni de güçlendiriyor.

Düzenli kırmızı et tüketimi, kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığını gözeterek, beyin sağlığı gelişimine katkıda bulunuyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Unutkanlığa Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Unutkanlığa Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Unutkanlığa Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.