Yumurtanın Besin Değeri Nedir?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurta, içermiş olduğu zengin besin değerleri nedeniyle vücut sağlığı için tüketilmesi gerekenler listesi arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrı ayrı birçok besin değeri içeren yumurta, ekonomik bir besin olmasından ötürü de geçmişten günümüze kadar ciddi önem taşımıştır. Peki yumurtanın içermiş olduğu besin değerleri nelerdir?

Yumurtanın Besin Değeri Nedir?

Yumurtanın Besin Değeri Nedir

Yumurta İçinde Bulunan

Günlük olarak vücut ölçülerimize göre mutlaka tüketmemiz gereken besinler bulunmaktadır. ise insan sağlığı açısından çok büyük önem taşırken, yetişkin bir birey, vücut ağırlığının her bir kilosu için mutlaka 0,8 gram kadar protein tüketmelidir. Örnek olarak; 80 kilo bir ağırlığa sahipseniz, günlük olarak 64 gram kadar protein almanız gerekmektedir. Öte yandan hamile kadınlar, büyüme çağındaki çocuklar ve emzirmekte olan kadınlar, bu konuda daha fazla proteine ihtiyaç duymaktadır. Protein konusunda takviye alabileceğiniz birçok besin bulunmaktadır. Ancak yumurta protein açısından hem çok zengin hem de çok ekonomiktir. Bu nedenle günlük olarak en azından bir ya da iki adet yumurta yemek, sağlığınız için son derece faydalı olacaktır.

Yumurtanın İçerisinde Yer Alan Vitaminler

Yumurtanın önemli bir kaynağı olduğunu daha önce de belirtmiştik. Ancak yumurtanın sadece proteinden oluştuğunu söylersek, yanılmış oluruz. Yumurta, A vitamini, D vitamini, B gurubunda yer alan B2, B5, B6, B12 ve folik asit gibi birçok vitamini içerisinde bulundurmaktadır. Bu vitaminlerin özellikle gelişmekte olan bireyler için çok büyük önem taşıdığı bilinirken, kemik gelişimi konusunda da yine söz konusu vitaminler ciddi anlamda büyük katkı sağlamaktadırlar. Yumurta, A vitamini açısından günlük olarak gerekli olan dozun onda birini içerirken, D vitamini açısından tamamını karşılamaktadır. Öte yandan B vitamini konusunda da günlük olarak alınması gereken miktarın içte birini karşılayabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yumurtanın günlük olarak tüketilmesi, ihtiyaç duyulan çoğu besin kaynağını karşılayacaktır.

Yumurtanın İçermiş Olduğu Diğer Besin Kaynakları

Yumurta içerisinde selenyum adı verilen bir mineral bulundurmaktadır ve bu mineral, vücutta çeşitli antioksidanların üretilmesi konusunda birebirdir. Öte yandan yumurta, fosfor, çinko, demir ve çok az da kalsiyum içermektedir. Özellikle büyüme ve gelişme adına saymış olduğumuz tüm bu maddelerin çok büyük önem taşıdığını söylemek mümkündür. Bununla birlikte yumurta, kolin adı verilen bir organik maddeyi de içerisinde bulundurmaktadır. Hatta yumurtanın tam anlamıyla bir kolin kaynağı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Son olarak yumurtanın Omega-3 adlı besin kaynağının az miktarda da olsa bulunduğu bilinmektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Yumurtanın Besin Değeri Yumurtanın Besin Değeri Nedir? için yorumda bulun

    Yumurtanın Besin Değeri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yumurtanın Besin Değeri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.