İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Bir Diyet Yapmalı?

Vücudunuz her gün yemeklerinizi enerjiye dönüştürmek için insülin adı verilen bir hormon kullanır. Bazen bu süreç kesintiye uğrayabilir ve insülin direncine neden olarak yüksek glikoz seviyelerine ve potansiyel olarak prediyabet veya tip 2 diyabete yol açabilir. Aşağıda insülin direncine ve diyetlerin belirli yaşam tarzı faktörlerinin sağlığınızı nasıl etkileyebileceğine ve insülin direnci diyeti için sağlıklı yemek planı ipuçlarına genel bir bakış yer almaktadır.

İnsülin Direnci Nedir?

Bozulmuş insülin duyarlılığı olarak da bilinen insülin direnci, hücreleriniz insüline yanıt vermekte güçlük çektiğinde ortaya çıkar. Hücreleriniz insüline karşı bozulmuş bir yanıt geliştirirse, vücudunuz daha fazla insülin yaparak telafi etmeye çalışabilir. Pankreasınız, glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olmak için yeterli ekstra insülin üretebiliyorsa, glikoz seviyeleri kontrol altında kalabilir. Bununla birlikte, pankreasınız talebi karşılamak için yeterli insülin üretemiyorsa, prediyabet veya tip 2 diyabete yol açabilir.

İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Teşhisi Konan Kişiler İçin En İyi Diyet Hangisidir?

İnsülin direnci, prediyabet ve hatta diyabet için diyetler söz konusu olduğunda, ne yazık ki hızlı bir düzeltme veya tek bedene uyan bir yaklaşım mevcut değildir. Akdeniz, vejetaryen veya vegan, düşük yağ, düşük karbonhidrat ve çok düşük karbonhidrat (keto) dahil olmak üzere çeşitli insülin direnci diyet yaklaşımlarının faydaları olabilir, ancak şu anda prediyabet veya diyabetli kişiler için tanımlanmış tek bir diyet yoktur.  İşte uzmanların tavsiyeleri;

  • Bütün, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet seçin.
  • Eklenmiş şekerler, tuz ve yapay trans yağlar içeren yüksek oranda işlenmiş gıdaların miktarını mümkün olduğunca en aza indirin.
  • Nişastalı sebzeler veya rafine tahıllar yerine nişastalı olmayan sebzeleri seçin.
  • Özellikle sebze, meyve, fasulye ve bozulmamış kepekli tahıllardan daha fazla lif yiyin.
  • Karbonhidratlardan gelen kalori miktarını sizin için uygun olduğu ölçüde azaltın.
  • Fazla kilolu veya obezseniz, %7-10 arasında bir kilo kaybı elde etmeye ve sürdürmeye çalışın.

Gıdaların Glisemik Etkisini Anlamak

Yemek yediğinizde, yiyecekler vücudunuz tarafından glikoz adı verilen kullanılabilir bir enerji formuna parçalanır. İnsülin direnci ile vücudunuz yemeklerden gelen glikoz miktarını işlemekte daha zorlanır ve bu da daha yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, bazı gıdalar diğerlerinden daha hızlı ve daha yüksek bir seviyede glikoza parçalanır.

Yiyeceklerin kan şekerini ne kadar hızlı etkilediğinin ölçümüne glisemik indeks denir. Daha yüksek glisemik indekse sahip gıdalar, daha düşük glisemik indekse sahip daha az işlenmiş tam gıdalara kıyasla kan şekerini daha hızlı yükseltme eğilimindedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Bir Diyet Yapmalı? için yorumda bulun

    İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Bir Diyet Yapmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Bir Diyet Yapmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.